Tutaj Twoja Reklama

HD PROJECTS

Dwa ramiona lakiernicze, które poruszają się niezależnie od siebie, czas lakierowania od 8 do 12 minut i praktycznie 100 procentowy odzysk lakieru z taśmy transportowej to podstawowe zalety robota lakierniczego firmy Cefla.

W pierwszej połowie 2011 roku producent mebli łazienkowych marki Defra - firma Deftrans z Odolanowa (woj. wielkopolskie) - zainwestowała w nowoczesną linię do lakierowania elementów meblowych. Stanowi ją robot lakierniczy iBotic włoskiej firmy Cefla Finishing Group. Linia ta jest w pełni zautomatyzowana i oparta na technologii lakierów światłoutwardzalnych (promieniowanie UV).

- Lakierowanie oparte o technologię utwardzania promieniami UV pozwala w ciągu kilku minut nie tylko element polakierować, ale także go utwardzić i wysuszyć dzięki czemu w bardzo krótkim czasie jest on gotowy do montażu - mówi Adam Kadej, dyrektor zakładu w Deftrans.

Linia obsługiwana jest przez trzech pracowników (dwóch do załadunku elementów i jednego do odbioru polakierowanych produktów).

-Cały proces lakierowania, suszenia, utwardzania wynosi, w zależności m.in. od gabarytów elementów, od 8 do 12 minut - wyjaśnia Adam Kadej.

Element, który będzie lakierowany, jest uprzednio poddany procesom szczotkowania, odmuchiwania i dejonizacji (odprowadzenie ładunków z powierzchni). Wszystko po to, aby był jak najlepiej przygotowany do aplikacji lakieru.

Transporter taśmowy, o szerokości roboczej 1600 mm, posiada system odzyskiwania i ponownego wykorzystania lakieru, który w procesie lakierowania pozostaje na taśmie transportującej. System  wyposażony jest w walec przeciwobrotowy oraz wózek czyszczący i osuszający taśmę, które są opatentowane przez firmę Cefla.

Przed kabiną lakierniczą umieszczona jest listwa fotodiodowa, która sczytuje zarówno położenie elementu (szerokiej jak i wąskiej płaszczyzny) jak i jego wysokość. Jednostka sterująca przetwarza te dane na pracę ramienia robota, które wyposażone jest w pięć pistoletów podzielonych na dwie sekcje. Jedną sekcję stanowią pistolety odpowiedzialne za lakierowanie krawędzi, a drugą pistolety nawierzchniowe, służące do lakierowania szerokich płaszczyzn elementów.

- iBotic o dwóch ramionach natryskujących lakier to robot inteligentny, który dostrzega przesuwające się elementy i samodzielnie organizuje współpracę między dwoma ramionami w celu uzyskania maksymalnych osiągów produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszych standardów lakierowania - mówi Andrzej Sauś z Cefla Polska. - Ramiona maszyny poruszają się niezależnie od siebie, każde z nich może pokryć całkowicie lub częściowo powierzchnię do aplikacji. W ten sposób na dany pakiet paneli mogą jednocześnie natryskiwać lakier, a każde ramię zajmie się inną częścią pakietu. Innym możliwym rozwiązaniem jest lakierowanie przy użyciu jednego ramienia – drugie ramię pozostaje do dyspozycji w przypadku zmiany koloru lakieru lub przy wymianie dysz i/lub pistoletów.

Około 80 procent elementów lakierowanych w Deftrans na tej linii wykańczanych jest w wysokim połysku, jednak iBotic służy także do wykańczania elementów na mat, półmat, tzw. skórkę pomarańczy czy aksamit.

- iBotic ma szczególne zastosowanie przy lakierowaniu powierzchni delikatnych lub na wysoki połysk. Podciśnienie utrzymywane wewnątrz zapobiega osadzaniu się pyłu lakierniczego na lakierowanych elementach oraz na ruchomych częściach maszyny - tłumaczy Andrzej Sauś. – Ponadto zmiana koloru lub rodzaju lakieru jest znacznie ułatwiona, a ramię natryskujące lakier można używać do każdego pakietu innego koloru.

portal meblowy