Tutaj Twoja Reklama

HD PROJECTS

Funkcjonalność i indywidualizacja rozwiązań to najmocniejsze trendy meblowe na 2015 rok. Czego w nowym roku może spodziewać się branża mebli na zamówienie i co w tej kwestii oferuje rynek okuć?

W nowym roku meble będą inteligentniejsze, przyjemniejsze w użytkowaniu i lepiej dostosowane do gustów oraz indywidualnych potrzeb domowników. To stwierdzenie wynikające z opinii zagranicznych projektantów oraz obserwatorów rynku mebli na zamówienie.

Wygoda i funkcjonalność to najważniejsze zalety, które będą musiały oferować meble wychodzące spod rąk stolarzy. W szczególności dotyczy to zabudowy kuchennej i łazienkowej – mówi Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele, dystrybutora i producenta okuć meblowych, budowlanych i oświetlenia meblowego LED.

Jakich konkretnie rozwiązań będą oczekiwali klienci i co w tej kwestii mogą zaoferować stolarze oraz projektanci mebli? Trendem, który z roku na rok zdobywa na popularności jest oświetlenie meblowe. Obecnie, gdy technologia LED pozwala na sprawną, efektowną i opłacalną realizację tego typu oświetlenia, cieszy się ono jeszcze większym zainteresowaniem. Jednak zdaniem ekspertów w 2015 roku same oprawy nie wystarczą. Oświetlenie będzie musiało samo rozpoznać, kiedy jest potrzebne i w jakich obszarach mebla powinno świecić.

Można założyć, że zwiększy się zainteresowanie oświetleniem w zabudowie łazienkowej, gdzie pełni rolę dekoracyjną i użytkową – mówi Marcin Małecki. – Dodatkowe rozwiązania z zakresu automatyki sprawią, że dostęp do przedmiotów będzie prostszy, a eksploatacja oświetlenia oszczędniejsza.

Polscy stolarze mogą w tym przypadku skorzystać np. z systemów oświetlenia diodowego Loox. To proste i szybkie montażowo rozwiązanie, oferujące szeroki wybór opraw i łatwość sterowania światłem. Rozwiązania z zakresu automatyki oświetleniowej, jak np. rozdzielacz 3-gniazdowy z funkcją przełącznika, pozwalają na efektywniejsze i bardziej energooszczędne korzystanie z diodowego oświetlenia meblowego. Dzięki nim oprawy zaczną świecić tylko w aktualnie wykorzystywanym obszarze mebla, tworząc strefy oświetleniowe, a to wszystko można osiągnąć z użyciem wyłącznie jednego zasilacza.

Indywidualizacja mebli będzie widoczna również w obszarze akcesoriów montowanych w ich wnętrzu. Przykładem mogą być wkłady do szuflad ze specjalnymi przegródkami na dokumenty, wygodnymi uchwytami na sztućce lub komfortowymi pojemnikami do przechowywania kosmetyków.

Duży wybór wkładów pozwala dobrać je tak, by jak najlepiej spełniały oczekiwania użytkownika. Najlepsze produkty tego typu znajdziemy na przykład w systemie szuflad Moovit i wypełnieniach Ninka z serii Cusio, które oferują praktycznie nieograniczone możliwości przystosowania wnętrza mebli do preferencji domowników – mówi Marcin Małecki.

W przypadku szuflad sporą rolę odegrają również prowadnice. Można przewidywać rosnącą popularność prowadnic krytych, ale najważniejsze, by okucia zapewniały płynny ruch. Lekka praca, praktyczność i komfort korzystania z mebli będą w 2015 roku wiodącym trendem. Dlatego stolarze i projektanci powinni zwrócić uwagę na rozwiązania takie, jak zawiasy ze zintegrowanym hamulcem, nowoczesne podnośniki klap, czy systemy pozwalające na otwieranie szafek i szuflad przez popchnięcie frontu mebla. Hamulce w zawiasach powodują, że fronty przestają trzaskać. Podnośniki klap ułatwiają otwieranie górnych półek krytych. Z kolei rozwiązania typu „push” wpisują się we wciąż aktualny trend rezygnacji z uchwytów meblowych. Wystarczy bowiem lekko przycisnąć front, by ten natychmiast się otworzył.

Cichsze i przyjemniejsze zamykanie uzyskamy dzięki zawiasom Tiomos z 3-stopniową regulacją siły hamowania. Łatwość otwierania klap zapewnia rodzina podnośników Free, natomiast rozwiązania „push” oferują zawiasy Metalla Push, Duomatic Push – tłumaczy Marcin Małecki. – W przypadku szuflad, fronty bezuchwytowe zrealizujemy dzięki systemom NovaPro, Dynapro i Dynamoov.

Czy w 2015 roku można spodziewać się przełomu w branży okuć meblowych i mebli na zamówienie? Zdaniem eksperta przez najbliższe miesiące zaobserwujemy rozwój trendów, które pojawiły się już wcześniej. Wszystko będzie jednak zmierzało ku jak największej wygodzie, rosnącej roli automatyki i funkcjonalności. Tak, by wnętrza i domy były prawdziwie inteligentne.

Źródło: Häfele

portal meblowy