Tutaj Twoja Reklama

HD PROJECTS

DuPont™ Corian® jest coraz częściej wykorzystywany na fasadach budynków. Designerska, nadbrzeżna willa w holenderskiej gminie Westland niedawno przybrała ponadczasową elegancję dzięki elewacji wykonanej z tego materiału.

Stawianie budynków na nadbrzeżu oznacza specjalne wymagania budowlane – wyjaśnia Koen Olthuis, architekt z firmy Waterstudio.NL (Rijswijk, Holandia). – W tak trudnych warunkach DuPont™ Corian® jest idealnym rozwiązaniem. Materiał ten jest całkowicie odporny na wilgoć i działanie warunków atmosferycznych, podczas gdy tynk po pewnym czasie staje się brudny i może ulec zniszczeniu. Za kilkadziesiąt lat, fasada wykonana z materiału Corian® nadal będzie wyglądać tak dobrze, jak miało to miejsce w dniu jego zamontowania. Jest to praktyczne i efektywne rozwiązanie, nie tylko dla budynków nadbrzeżnych.

Ważnym aspektem wyboru DuPont™ Corian® może być tworzenie pewnych wykończeń. Klient pragnął, aby jego willa była wyjątkowa, była domem, który będzie nowoczesny nawet za pięćdziesiąt lat. Dlatego też architekt zaprojektował wspaniały budynek z charakterystycznymi zaokrągleniami pokrytymi DuPont™ Corian®.

DuPont™ Corian® pozwala mi na realizację budynku dokładnie tak, jak to zakładałem: gładki wygląd bez rozpraszających detali jak okapy, ramy okienne i daszki, czyli wszystkich tych elementów, które odwracają uwagę od istoty budynku – dodaje Koen Olthuis.

Elewacje w willi Villa New Water w Westland, ze swoimi zaokrąglonymi kształtami, są prawdziwą atrakcją. DuPont™ Corian® zastosowano na powierzchniach poziomych i pionowych. Wszystkie krawędzie tarasów oraz minimalistyczne obudowy filarów przeciwsłonecznych wykonane zostały również w kolorze Cameo White. Przy tak dużej ilości wykorzystanego materiału DuPont™ Corian®, nie była to zwykła praca dla budowniczych z firmy Van Leent Bouwbedrijf. Jednakże wykonawca wiedział dokładnie, jak korzystać z praktycznych możliwości materiału i był w stanie zrealizować ten ambitny projekt na czas i w ramach ustalonego budżetu.

Hi-tech na wieczność

DuPont™ Corian® jest niezniszczalny. Jest trwały i nieporowaty, a wiatr i warunki atmosferyczne nie mają na niego wpływu. Jest również bardzo łatwy w czyszczeniu.

Elewacje w tym projekcie są całkowicie gładkie i nadal będą wyglądać jak nowe w nadchodzących latach - obiecuje Olthuis. – W ciągu tego czasu, konserwacja będzie praktycznie minimalna. Korzyści ekologiczne sięgają nawet dalej, ponieważ DuPont™ Corian® może zostać zdemontowany i wykorzystany ponownie w innym projekcie, choć nic nie wskazuje na to, żeby elewacja kiedykolwiek została zastąpiona czymś innym.

DuPont™ Corian® został także wykorzystany we wnętrzach willi. Koen Olthuis zaprojektował unikalną wyspę kuchenną z miejscem do gotowania, której powierzchnia płynnie zmienia się w pionowy bok.

DuPont™ Corian® jest odporny na wodę, kwasy i wysokie temperatury przez co jest idealny do kuchni – dodaje Koen Olthuis.

Szafki kuchenne zostały również wykonane z tego samego materiału. Aby stworzyć ekscytujący kontrast gładkich powierzchni, niektóre panele na drzwiczkach posiadają efekt miękkiej poduszki.

Sensacyjny trend

DuPont™ Corian® stosowany jest na elewacje od lat i coraz więcej architektów odkrywa możliwości tego materiału. W Holandii można zobaczyć wiele prestiżowych projektów; oprócz willi na nadbrzeżu, jest także kompleks mieszkaniowy w Bredzie i siedziba biurowa w Utrechcie. Także na scenie międzynarodowej oraz w Polsce jest wiele projektów elewacji, które zostały zrealizowane z użyciem DuPont™ Corian®, choćby niedawno oddane do użytku Afrykarium we Wrocławiu.

Źródło: DuPont, fot.: Koen Olthuis Waterstudio.NL

portal meblowy